Alfa-Laval


Alfa-Laval

Monumentalny gmach przy skrzyżowaniu ul. Tamka i ul. Smulikowskiego powstał w okresie międzywojennym jako biurowiec szwedzkiego monopolisty Alfa-Laval, produkującego dojarki i wirówki do mleka. Podczas Powstania Warszawskiego wytwarzano tu materiały wybuchowe, a obok działał tu szpital z którym związany był tragiczny epizod rozstrzelania ciężko chorych wraz z kapelanem (który został później beatyfikowany). Po wojnie nadal były to zakłady, bowiem zlokalizowano tu drukarnię Zakłady Graficzne Tamka. Po ich upadku od XXI wieku mieszczą się tu urzędy.

biurowiecbiurowiecrejestr zabytkówrejestr zabytkówtablica pamięcitablica pamięciurządurząd

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Juliana Smulikowskiego, ulica Tamka
  • Rok powstania:  1927-1929
  • Obszar MSI:  Powiśle
  • Wysokość:   14 m
  • Funkcja:  administracyjna
  • Styl:  monumentalizm
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

W budynku przy ul. Tamka #3 (róg ul. Smulikowskiego #16) mieści się Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej [3]. Jest to jedna z jego czterech siedzib [12].

Zespół powstał według projektu Teodora Łapińskiego i Józefa Krupy. Modernistyczny kompleks nawiązuje do klasycyzmu, nasuwając skojarzenia z dawnymi monumentalnymi zamkami [1]. Projektanci zrezygnowali z nawiązania do modnych w 20-leciu międzywojennym form narodowych [6]. Budynek wyróżnia się bryłą o smukłych, pionowych podziałach na kształt kolumn połączonych łukami [8]. Charakterystyczne dla budynku są wieżyczki w południowej części. Główne wejście prowadzi ze ściętego narożnika ulic.

Obecnie jest to trzykondygnacyjny budynek biurowy. Powierzchnia typowego piętra wynosi 320-700 m2. Do budynku należą cztery naziemne i dwa podziemne miejsca parkingowe [4].

Fundamenty pod budynkami i konstrukcja są żelazobetonowe, jedynie dawny budynek mieszkalny otrzymał stropy systemu Kleina. Elewacje opięto potężnymi lizenami dźwigającymi arkady. Fasada budynku biurowego posiada wyprawę z terrabony zakładów Terrabona i Terrazzo [6].

Obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Opis przygotowano: 2020-12
To Top