Park Sielecki


Park Sielecki

Jest to niewielki park między ul. Sobieskiego i ul. Chełmską, pozostałość dawnego krajobrazowego założenia ogrodowego Stanisława Augusta Poniatowskiego, później przekazana namiestnikowi cara, ks. Konstantemu. Najważniejszym obiektem jest staw i wyspy. Na stawie tym, zarówno przez pierwszą jak i przed drugą wojną światową można było pływać łódką. W okresie międzywojennym był tu dodatkowo lunapark i boisko. Obecnie jest jedynie plac zabaw i stoły do ping-ponga. Częścią dawnego założenia jest Pałac Sielecki i chociaż przetrwał do dzisiaj, nie można go zwiedzać, gdyż jest to prywatny budynek biurowy.

biurowiecbiurowiecdostępne całodobowodostępne całodobowomostmostparkparkpałacpałacping pongping pongplac zabawplac zabawrejestr zabytkówrejestr zabytkówrzekarzekastawstawzabytkowy budynekzabytkowy budynek

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Chełmska, ulica Jazgarzewska
  • Rok powstania:  1775-1821
  • Obszar MSI:  Sielce
  • Wysokość:   9 m
  • Funkcja:  rekreacyjna
  • Styl:  angielski (krajobrazowy)
  • Związane osoby: Austen Antoni, Girtler Ryszard, Grudzińska Joanna, Majdecki Longin, Poniatowski Stanisław August, Romanow Konstanty Pawłowicz

Opis urbanistyczny:

Park Sielecki jest pozostałością dawnego folwarku królewskiego, który tworzył budynek pałacowy, dwie oficyny, kompleks zabudowań gospodarczych i ogród w stylu angielskim. Pałac z oficynami oraz pozostałości ogrodu zachowały się do dzisiaj [1]. Park zajmuje 3.16 ha. Jest to teren zielony zorientowany na osi północ-południe, który otacza stawy z wyspami (1/4 całkowitej powierzchni parku). Linię brzegową porastają pokaźne topole. Wraz z biegnącą wzdłuż brzegu alejką parkową tworzą podstawową kompozycję założenia. Teren na północ od stawów oraz wzdłuż nich po wschodniej stronie zajmują skupiska drzew i krzewów (mogą pochodzić z XIX wieku [18]). Działka z pałacem w części północno-wschodniej należy do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych [2], a park jest własnością Skarbu Państwa [24].

Staw jest długi na blisko 400 m i zasilany przez wodę z Kanału Sieleckiego, płynącego od strony Fortu Piłsudskiego. Poziom wody utrzymuje się dzięki spiętrzaniu jej za pomocą zastawki na kanale odpływowym w parku. Ponieważ dopływ wody jest nierównomierny, lustro wody czasami obniża się. Odpływ mogą blokować też żyjące wzdłuż kanału bobry, które spiętrzają wodę gałęziami [2].

W parku znajduje się kładka przerzucona nad kanałem (szerokość 1.98 m, długość 10.77 m. wysokość balustrady 1.1 m). Przez kładkę przebiega alejka parkowa. Drewniane belki i balustrady kładki opierają się na stalowej konstrukcji złożonej z szyn i ceowników, którą z kolei usadowiono na żelbetowych przyczółkach oraz oczepach (34 x 36 cm) [9].

W Parku Sieleckim nakręcono wiele plenerowych scen serialu BrzydUla [22].

Opis przygotowano: 2018-04
To Top