Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa


Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa

Dzisiejsze zakłady farmaceutyczne są spadkobiercą Zakładów Chemicznych Spiessa, działających w tym miejscu od początku XIX wieku. produkowano tu ocet, nawozy, farby, wreszcie kosmetyki i leki. Po znacjonalizowaniu zakładów po II wojnie światowej była to największa w Polsce wytwórnia leków. To tu wytwarzano jedne z pierwszych w Polsce i na świecie: penicylinę i insulinę. Na terenie zakładów działała szkoła, a pracownicy otrzymywali wsparcie socjalne (również w trakcie okupacji, kiedy fabryka Spiessa działała pod zarządem niemieckim). Obecnie zakłady mają znaczny udział w rynku farmaceutycznym, natomiast w planach jest przeniesienie produkcji poza Warszawę.

fabrykafabrykamagazynmagazynrejestr zabytkówrejestr zabytków

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Aleksandra Fleminga, ulica Ekspresowa, ulica Marcina Kątskiego, ulica Modlińska, ulica Płochocińska, ulica Soczewkowa, ulica Spedycyjna
  • Rok powstania:  1823-1823
  • Obszar MSI:  Żerań
  • Wysokość:   0 m
  • Funkcja:  przemysłowa
  • Styl:  industralizm
  • Związane osoby: Hirschmann Ludwig, Kijewski Jan Chryzostom, Mostowski Tadeusz Antoni, Rowiński Leon, Spiess Henryk Bogumir, Spiess Ludwik

Opis urbanistyczny:

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. (ul. Aleksandra Fleminga #2, dawniej ul. Daniłowiczowska) zajmują się produkcją i sprzedażą lekarstw, m.in. antybiotyków, insulin, leków psychotropowych, preparatów dermatologicznych czy preparatów weterynaryjnych [1]. Są jednym z większych producentów leków generycznych w Polsce [9].

Teren zakładów zajmuje ponad 70 ha. Znajduje się tutaj kilkadziesiąt budynków przemysłowych, magazynowych i biurowych. W 2018 roku strukturę zakładów tworzył Pion Finansowy, Pion Sprzedaży i Marketingu, Pion Badań i Rozwoju, Pion Logistyki, Pion Rozwoju Operacyjnego oraz Pion Operacyjny. W skład tego ostatniego wchodziły: m.in. Oddział Syntez (ciąg technologiczny sterylizacji rotanoxem w budynku C-41, produkcyjne ciągi technologiczne w budynku P-3), Oddział Insuliny (produkcja substancji insuliny i form gotowych w budynku D-31, pakowanie antybiotyków i psychotropów w budynku P-27), Oddział Liofilizacji, Oddział Aerozoli, Oddział Form Penicyliny, Oddział Tabletkarni i Drażowni, Oddział Dozowni, Oddział Pakowni i Oddział Wody Demineralizowanej. Produkcja odbywała się m.in. w budynkach J-10, P-7, D-33, C-80, P-15, M-1.

Wieża ciśnień

Na terenie zakładów znajduje się wieża ciśnień. Jej projekt w 1949 roku został opracowany przez inż. L. Rowińskiego z firmy Miastoprojekt – Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Projektowania Budownictwa Miejskiego. Budowę rozpoczęto w 1953 roku. Ostatecznie planowanego zwieńczenia budowli nie wykonano (jak również planowanej elewacji podstawy wieży). W 1955 roku opracowano dwa alternatywne projekty prowizorycznego zwieńczenia dachem drewnianym dwu- lub czterospadowym. W 1956 roku opracowano projekt przykrycia zbiorników drewnianymi pokrywami. Ostatecznie w 1957 roku firma Biprofarm opracowała i wykonała istniejące do dzisiaj zwieńczenie. Użytkowanie zbiorników prawdopodobnie rozpoczęto w 1958 roku [6].

Wieża ma około 41 m wysokości (ze zwieńczeniem), a główna bryła ma 34.75 m. Pierwotny projekt przewidywał galeryjkę ze spadzistym dachem i iglicą wysoką na 47 metrów. W wieży mieszczą się dwa zbiorniki stalowe z dnem wklęsłym (jeden na szóstej i drugi na siódmej kondygnacji). Dolny ma wysokość 7.45 m, a górny 6 m (i średnicę około 6 m). Przez środek zbiorników przechodzi korytarz z kręconymi schodami. Górny zbiornik mieści 150 m3 i działał bez przerwy, dolny pełnił role zbiornika rezerwowego [6].

W 2017 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków [33].

Zakładowa Służba Ratownictwa Chemicznego

Gdy produkcja szła jeszcze pełną parą, a w ogromnych zbiornikach zakładowych przechowywano tysiące litrów rozpuszczalników, kwasów, spirytusu i amoniak liczono w tonach, konieczna była zakładowa jednostka straży pożarnej. Działała tutaj Zakładowa Służba Ratownictwa Chemicznego "Polfa" Tarchomin. Później, w związku z przerzuceniem się na półprodukty i ograniczaniem produkcji, zagrożenie zmalało. W 2009 roku zakłady posiadały cztery samochody gaśnicze: GCBA 9/40 TAM, GCBA 6/32 Jelcz, GPr 3000 Jelcz Total i SLRCH IVECO. W styczniu 2011 roku uruchomiono program dobrowolnych odejść i załoga jednostki zmniejszyła się o 1/3 obsady [18].

Stacja elektroenergetyczna Tarchomin

Na południu obszaru znajduje się Stacja Elektroenergetyczna Tarchomin-Polfa 110/15/6kV. Jej teren otacza ogrodzenie z ram stalowych wypełnionych siatką (słupki stalowe, cokół betonowy). W 2016 roku miała miejsce budowa nowego budynku stacji, demontaż starych urządzeń i uporządkowanie terenu. W nowym budynku zaplanowano siedmiopolową, jednosystemową rozdzielnicę 110kV GIS w izolacji SF6, 52-polową, wnętrzową, czterosekcyjną, jednosystemową rozdzielnicę 15kV, dwie komory transformatorów 110/15 kV, pomieszczenie akumulatorni, cztery wnętrzowe stanowiska transformatorów uziemiających 15/0,4kV wraz z rezystorami uziemiającymi i rozdzielnia na potrzeby własne. Dwa napowietrzne stanowiska transformatorów 110/15 kV, drogi dojazdowe i oświetlenie nie podlegały modernizacji [24].

Opis przygotowano: 2019-12
To Top