Park Kazimierzowski


Park Kazimierzowski

Nazwa Parku Kazimierzowskiego pochodzi od króla Jana Kazimierza, który miał własności na terenie obecnego Kampusu Uniwersytetu Warszawskiego, ciągnące się aż do Wisły. Później był to zwierzyniec, ogród botaniczny (pierwszy w Polsce), a w efekcie Park. Ponieważ położony jest przy skarpie, można tam spacerować wąwozami, a ścieżki są dość strome. Bardziej leniwi mogą posiedzieć przy stawie lub pograć w miejską grę o PRL-u.

dostępne całodobowodostępne całodobowoparkparkplac zabawplac zabawpomnikpomnikstawstawtablica pamięcitablica pamięciwzniesieniewzniesienieścieżka rowerowaścieżka rowerowa

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Browarna, ulica Karowa, ulica Oboźna
  • Rok powstania:  1962-1965
  • Obszar MSI:  Powiśle
  • Wysokość:   25 m
  • Funkcja:  rekreacyjna
  • Styl:  angielski (krajobrazowy)
  • Związane osoby: Bozowski Bronisław , Chopin Fryderyk, Gonzaga Ludwika Maria, Klopmann de Edward, Kostka Potocki Stanisław, Staszic Stanisław, Waza Jan II Kazimierz , Wazówna Anna, Wysocka-Jonczak Antonina

Opis urbanistyczny:

Park obejmuje zbocze skarpy warszawskiej oraz teren poniżej Pałacu Kazimierzowskiego i Kampusu Uniwersytetu Warszawskiego ograniczony ulicami Oboźną, Browarną i Karową. Powierzchnia parku wynosi 4,29 ha [22]. Wzdłuż górnej krawędzi przy ogrodzeniu Uniwersytetu i dalej na tyłach kościoła ss. Wizytek biegnie alejka, z której roztacza się widok na właściwy park leżący poniżej. W sąsiedztwie ulicy Karowej ścieżka otacza dolinkę wcinającą się głębiej w skarpę. Sama stroma skarpa porośnięta jest drzewostanem liściastym. Wzdłuż ulicy Browarnej dominują alejki biegnące równolegle - jedna u podnóża skarpy, druga od strony ul. Browarnej z ukośnie położonymi łącznikami. Układ drzew jest swobodny. Pozostawione są duże powierzchnie trawników. Od narożnika przy zdroju od strony ul. Oboźnej biegnie ukośnie do skrzyżowania ulic Browarnej i Lipowej szeroka alejka. Ponieważ łączy Kampus UW z Biblioteką Uniwersytecką, panuje na niej intensywny ruch.

Skarpa ma w parku duże nachylenie, sięgające 31 stopni. Jest zbudowana głównie z glin zwałowych. Wcina się w nią wąwóz długości 60 m, podchodząc aż pod budynki klasztoru sióstr Wizytek. Niegdyś istniały w nim liczne wysięki, które powodowały osuwiska, tworzące obecnie dolną część skarpy. Wody źródeł prawdopodobnie związane są z piaskami leżącymi nad gliną i należącymi do poziomu zlodowacenia Warty. Poniżej Pałacu Kazimierzowskiego istnieją dwa źródła, z których woda była za czasów Władysława IV poprowadzona na skarpę do wieży wodnej, pałacu, wozowni królewskich i fontanny [25].

U podnóża skarpy w północnej części znajdują się dwa betonowe baseniki zbierające wodę wysączającą się ze skarpy. W ich sąsiedztwie grunt jest grząski. U podnóża można zaobserwować też stożki napływowe, wynikające z procesów stokowych.

W drzewostanie dominują lipy i klony. [9] Istnieją też dęby oraz stosunkowo młody, ale wyróżniający się miłorząb japoński (ginkgo biloba). Wzdłuż głównych alejek i w okolicach stawu znajdują się obsadzenia z okazałych, przycinanych cisów.

Opis przygotowano: 2015-08
To Top