Las Pocisk


Las Pocisk

Wbrew nazwie jedynie południowa część tego obszaru to las, który w niewielkim fragmencie jest dostępny dla chętnych. Większość terenu zajmują jednostki wojskowe, m.in. baza logistyczna oraz kwatera główna GROM. Teren ten związany był z wojskiem od początku. W XIX wieku był to skraj poligonu artyleryjskiego, przejętego następnie przez wojsko polskie. Działała tu filia fabryki amunicji Pocisk (stąd nazwa). Podczas II wojny światowej Niemcy zorganizowali tu obozy pracy, a po wojnie to samo zrobiło NKWD w celu gromadzenia ludzi na zsyłkę do Rosji (obóz NKWD w Rembertowie jako jedyny został częściowo odbity przez Armię Krajową). Aż do transformacji stacjonowała tu rosyjska jednostka łączności, która zapewniała tajną komunikację i zapewne prowadziła podsłuch.

boiskoboiskoklubklublaslasmagazynmagazynstrzelnicastrzelnicateren wojskowyteren wojskowy

Powiedz, jak bardzo lubisz to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Korkowa, ulica Marsa, ulica Płatnerska, ulica Rekrucka
  • Rok powstania:  1923-1923
  • Obszar MSI:  Nowy Rembertów
  • Wysokość:   0 m
  • Funkcja:  militarna, rekreacyjna
  • Styl: 
  • Związane osoby: Fieldorf "Nil" August Emil, Petelicki Sławomir, Romanow Mikołaj II, Wasilewski "Wichura" Edward

Opis urbanistyczny:

Na obszarze określanym jako Las Pocisk dominują kompleksy wojskowe. W narożniku ul. Marsa i ul. Płatnierskiej znajduje się 2. Baza Logistyczna. Jadąc na południe wzdłuż ul. Marsa znajduje się teren w gestii Policji, a następnie siedziba jednostki specjalnej GROM. Na południowy wschód od niej (na przedłużeniu ul. Begonii) znajdują się magazyny zajmowane również przez wojsko. W narożniku ul. Marsa i ul. Rekruckiej znajduje się stacja paliw i warsztaty samochodowe.

Teren między ul. Korkową i ul. Płatnierską to las z licznymi ścieżkami dostępnymi od ulicy, podobnie jak fragment od ul. Rekruckiej. Oba fragmenty lasu przecinają linie wysokiego napięcia.

Opis przygotowano: 2018-10
To Top