Kościół pw. Matki Bożej Dobrej Rady - Miedzeszyn - Warszawa - warto zobaczyć w iwaw
Kościół pw. Matki Bożej Dobrej Rady


Kościół pw. Matki Bożej Dobrej Rady

Budowa tej świątyni trwała dość długo, ponieważ ówczesny proboszcz miał ważniejsze sprawy na głowie. Zakupił bowiem mikrofon, antenę i samodzielnie uruchomił pierwsze powojenne katolickie radio w Polsce. Po kilku latach radio zostało przeniesione do siedziby kurii i istnieje do dzisiaj jako Radio Warszawa. W Miedzeszynie powstał natomiast kościół z bizantyjskim freskiem w prezbiterium.

kościółkościół

  • Ulice:   ulica Szafirowa
  • Rok powstania:  1987-2000
  • Obszar MSI:  Miedzeszyn
  • Wysokość:   42 m
  • Funkcja:  sakralna
  • Styl:  postmodernizm
  • Związane osoby: Szymańska Joanna, Łakomiec Tadeusz

Opis urbanistyczny:

Przy ul. Szafirowej #58 znajduje się Kościół Matki Bożej Dobrej Rady, który jest siedzibą parafii pod tym samym wezwaniem. Liczba parafian wynosi ok. 4000 [1].

Kościół jest postmodernistyczny [6]. Zarys frontu jest klasyczny. Dwuspadowy dach nie łączy się wyraźnie w kalenicy, lecz w nadbudówce, która doświetla wnętrze kościoła. Uwagę przykuwa dach dwuspadowy, zaokrąglony dach dzwonnicy, z tyłu samotnie sterczy szpiczasty dach wieżowy. Między wieżą i bryłą właściwą dach jest usytuowany wyżej niż po przeciwnej stronie. Okna zostały rozmieszczone symetrycznie po prawej i lewej stronie fasady. Wejście flankowane jest przez dwa okna prostokątne. Powyżej wejścia znajduje się podłużne, prostokątne okno, zajmujące połowę wysokości frontu. Po obu jego stronach są dwa okazałe okna w kształcie koła, u szczytu zaś znacznie mniejsze okna kwadratowe [5].

Prezbiterium zostało wykonane według projektu Joanny Szymańskiej w białym, macedońskim marmurze [1]. Ołtarz został zaprojektowany i wykonany na wzór bizantyjski, co kontrastuje z nowoczesną bryłą kościoła [2]. Charakterystycznym elementem jest umieszczony w prezbiterium krzyż z białego sztucznego kamienia, wzorowany na krzyżu z X wieku z British Museum. Przedstawia on Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, niosącego pokój światu [6].

Posadzkę przykryto granitem z ozdobnym pasem przez środek kościoła [1], jest ona podgrzewana [6].

Kolejni proboszczowie to kolejno ks. Tadeusz Łakomiec (od 1988 roku), ks. Witold Józef Gajda (od 2006 roku), ks. Marek Serafin (od 2016 roku) [1].

Obiekty, pomniki, tablice:


Obiekty, pomniki, tablice

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:


XIX wiek

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Okres międzywojenny:


Okres międzywojenny

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

W 1982 roku był tu skwer, przez który prowadziła ścieżka i na którym nieregularnie rosły drzewa.

Początek parafii sięga czerwca 1982 roku, gdy na pustym placu rozpoczął pracę ks. Tadeusz Łakomiec. Po kilku miesiącach zbudowano (drewnianą [6]) kaplicę i 30 stycznia 1983 roku odprawiono w niej pierwszą mszę. Poświęcenia kaplicy dokonał bp Jerzy Modzelewski 20 lutego 1983 roku, a 15 listopada 1983 roku kard. Józef Glemp założył przy niej ośrodek duszpasterski p.w. Matki Bożej Dobrej Rady [1]. W 1987 roku stał już budynek plebanii. Parafię erygował kard. Józef Glemp 15 marca 1988 roku [1].

Wkrótce rozpoczęto prace przygotowawcze do budowy kościoła [1].

Przemiany 1989-2000:

Katolickie Radio Warszawa

Pierwsze (nieformalnie) w Polsce [1], Katolickie Radio Warszawa, rozpoczęło skromnie. Księdzu Tadeuszowi Łakomcowi zamarzył się parafialny radiowęzeł, by Ewangelia wyszła poza teren kościoła. W 1990 roku zdobył mały nadajnik i kilkumetrową antenę, którą zamontował na dachu plebanii. Wieczorami w swoim pokoju siadał przed mikrofonem i czytał Pismo Święte, fragmenty religijnych książek, artykuły z katolickiej prasy. Okazało się, że radiostację odbierano nawet na Mokotowie. W 1991 roku pojawiła się możliwość zakładania katolickich rozgłośni radiowych. Gdy prymas Józef Glemp na prośby wiernych polecił bp. Kazimierzowi Romaniukowi zorganizowanie rozgłośni katolickiej w archidiecezji warszawskiej, postanowiono, że oficjalną zgodę na koncesję i przydział częstotliwości otrzyma radiostacja ks. Łakomca, która i tak funkcjonuje od roku [8].

Pierwszą Mszę Świętą transmitowaną diecezjalne Katolickie Radio Warszawa odprawiono 20 września 1991 roku, a oficjalne nadawanie rozpoczęło się 1 października 1991 roku. Radio nadawało na częstotliwości 70.7 UKF. Początkowo był to ten sam analogowy nadajnik w tych samych warunkach. Pomocą służyli pracownicy Polskiego Radia, m.in. Franciszek Pieczka. W piwnicy plebanii powstało pierwsze studio nagrań na kasetowy magnetofon [8]. Salka została też odpowiednio wyciszona.

W lipcu 1993 roku na placu kościelnym stanął 50-metrowy maszt nadawczy, o co wystarało się wojsko. Odtąd zasięg radiostacji obejmował całe województwo warszawskie [8]. Ze względu na istnienie radia na kilka lat prace przy kościele zostały zawieszone [3]. Ponieważ radio wymagało dużego zaangażowania, a w parafii ciągle brakowało kościoła, bp Romaniuk poprosił o decyzję: radio czy budowa. W efekcie w 1996 roku [8] radio zostało przeniesione do siedziby kurii diecezjalnej na ul. Floriańską 3 [6]. Została zmieniona częstotliwość na 106.2 FM i nazwa na Radio Warszawa Praga. Kierujący nim ks. Maciej Chibowski nie podtrzymał dawnego charakteru stacji. Powstało radio lokalne, z dużą porcją muzyki. Nowa formuła się nie przyjęła i gdy w 2009 roku dyrektorem radia został ks. Grzegorz Walkiewicz powróciło ono do dawnej nazwy Radio Warszawa i religijnego stylu prowadzenia. Jest to obecnie jedyna w stolicy radiostacja katolicka [8].

Wraz z przeniesieniem siedziby radia na Pragę kontynuowano prace związane z budową kościoła [3].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Antena

[1995] Antena (źródło)

XXI wiek:

Budowę bryły kościoła ukończono w 2000 roku [4]. Pierwszą mszą w nowym kościele była pasterka w 1999 roku, lecz na stałe liturgia jest sprawowana od niedzieli palmowej w 2000 roku [1].

Kaplica została rozebrana w 2001 roku, gdy potrzebny był materiał na kontynuowanie budowy [1].

W 2006 roku rozpoczęto wyposażanie wnętrza świątyni, w tym prezbiterium, po uprzednim wykonaniu pokrycia dachowego i położenia tynków wewnątrz kościoła o kubaturze 21000 m3. W świątyni zostało zamontowane ogrzewanie podłogowe [1].

W 2012 roku zakończono termomodernizację domu parafialnego [1]. Odsłonięto również tablicę pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w formie roztrzaskanej szachownicy, według projektu Bronisława Borowskiego. Poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz Witold Gajda [7].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Podłoga

[2011] Podłoga (źródło)

Podłoga

[2011] Podłoga (źródło)

Front

[2012] Front (źródło)

Tablica pamięci pary prezydenckiej

[2012] Tablica pamięci pary prezydenckiej (źródło)

Ołtarz

[2015] Ołtarz (źródło)

Ściana oporowa

[2015] Ściana oporowa (źródło)

Świątynia

[2015] Świątynia (źródło)

Freski

[2016] Freski (źródło)

Posesja

[2018] Posesja (źródło)

Posesja

[2018] Posesja (źródło)

Świątynia

[2018] Świątynia (źródło)

Wnętrze

[2019] Wnętrze (źródło)

Wnętrze

[2019] Wnętrze (źródło)

Kaplica boczna

[2019] Kaplica boczna (źródło)

Front

[2020] Front (źródło)

Zaktualizowano: 05 - 2020