Osiedle Mickiewicza - Marymont-Kaskada - Warszawa - warto zobaczyć w iwaw
Osiedle Mickiewicza


Osiedle Mickiewicza

Nowoczesne osiedle mieszkaniowe, w szczególny sposób dostosowane do osób niepełnosprawnych i stawiające na uwzględnienie zasad ekologii (jako pierwsze w Polsce osiedle mieszkaniowe otrzymało certyfikat BREEAM). Jest innowacyjne pod wieloma względami, m.in. poprzez stworzenie na terenie osiedla stacji do mycia rowerów deszczówką, hoteli dla owadów czy udostępniając przestrzeń mieszkańcom do wspólnej integracji zamiast grodzenia osiedla. Powstało na terenach, na których w przeszłości znajdowały się stawy.

plac zabawplac zabawzabudowa jednorodzinnazabudowa jednorodzinnazabudowa wielorodzinnazabudowa wielorodzinnałąkałąkaścieżka rowerowaścieżka rowerowa

  • Ulice:   ulica Rudzka
  • Rok powstania:  2015-2020
  • Obszar MSI:  Marymont-Kaskada
  • Wysokość:   18 m
  • Funkcja:  mieszkaniowa
  • Styl:  postmodernizm
  • Związane osoby:

Opis urbanistyczny:

Osiedle Mickiewicza (Ul. Rudzka #9) tworzą cztery etapy. W etapie I powstał jeden podłużny budynek A rozdzielony na dwie części, położony od ul. Rudzkiej. Etap II to dwa budynki B i C, jeden podłużny, drugi bardziej kameralny w centrum osiedla. Etap III tworzą trzy budynki (D, E, F), dwa kameralne i jeden dłuższy, zagięty w kształt litery L, położony na południu przy trasie S8. Etap IV to dwa budynki od wschodu, jeden kameralny, drugi podłużny, domykający część wspólną.

Zgodnie z wizją minimalizmu, pracownia HRA Architekci zaprojektowała budynki jako bryły na rzutach prostokąta, stojące względem siebie pod kątem ostrym. Wyważony dobór elementów dekoracyjnych, kolorystyka bieli i ciemnych akcentów oraz prostota wizualna definiują kluczowe cechy inwestycji [10]. Projekt zakłada białe tynkowane elewacje z elementami stylowego drewna [3]. Formę budynków podporządkowano filozofii architektury skandynawskiej. Deweloperem i generalnym wykonawcą jest Skanska [1]. Osiedle Mickiewicza jest drugą inwestycją Skanska Residential Development Poland w stolicy [7].

Inwestycja jest przykładem realizacji szwedzkiej idei Oppet for livet, która oznacza otwarcie ludzi na miasto i miasta na ludzi. Monitoring, oświetlenie części wspólnych i odpowiednio zaplanowana spiętrzona roślinność mają zastąpić ogrodzenie i sprzyjać powstawaniu społeczności sąsiedzkiej [9]. W częściach wspólnych zaplanowano patio i teren rekreacyjny, ogrody-labirynty, starannie zaprojektowaną zieleń oraz pole piaskowe i drewniany plac zabaw dla dzieci. Dodatkowo teren będzie urozmaicony pagórkowatym ukształtowaniem [3]. Projekt zieleni uwzględnia 60% powierzchni pokrytej roślinnością [2]. Plac zabaw jest dostosowany do dzieci ze specjalnymi potrzebami [10]. W jednym z budynków osiedla zaprojektowano miejsce integracji, o powierzchni 70 m2. Przeznaczenie relaksacyjne i nazwę strefy wspólnej (Öpen) wybrali sami mieszkańcy [9], którzy mogą tu razem obejrzeć film, spróbować sił w grach towarzyskich, odrobić z dzieckiem lekcje albo napić się razem kawy [10]. Było to pierwsze osiedle Skanska o tej filozofii na świecie [9].

Cały kompleks jest nastawiony na ekologiczny tryb życia. Zostały zaprojektowane energooszczędne, inteligentne rozwiązania takie jak sensory ruchu na klatkach schodowych, automatycznie wyłączające oświetlenie [3]. Przy wejściu na osiedle jest ogólnodostępne miejsce dedykowane rowerom, w którym są stojak rowerowy, punkt z narzędziami do samodzielnej naprawy jednośladów oraz stacja do mycia rowerów, zasilana wodą deszczową. Obok znajdują się ławeczki. Deweloper zbudował także ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Rudzkiej. Na terenie osiedla zamontowana została osiedlowa stacja monitorowania powietrza. W halach garażowych zaplanowano boksy rowerowe, gniazda do ładowania aut elektrycznych [11] i wieszaki na rowery. Na terenie osiedla zaprojektowano stojaki na rowery, kosze na psie odchody, oświetlenie LED, domki dla owadów i budki dla jerzyków [1]. Etap I to pierwszy budynek mieszkalny w Polsce, który otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Good [4].

Osiedle zostało zaprojektowane w sposób uwzględniający osoby niepełnosprawne. Minimalna liczba krawężników i schodków, podjazdy, bezprogowe windy i lekkie drzwi ułatwiają poruszanie się [1]. Dwa (drewniane [9]) place zabaw zaprojektowane zostały z myślą o dzieciach młodszych oraz starszych, jak również o tych ze specjalnymi potrzebami [1]. Certyfikat Obiekt bez barier zapewnia, że 30-40% lokali zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych [10].

Obiekty, pomniki, tablice:

Osiedle znajduje się w północno-wschodniej części obszaru z wyłączeniem parterowego budynku technicznego na rzucie kwadratu pod adresem ul. Rudzka #7. Pawilon powstał około 1987 roku.

Na zachód od osiedla znajduje się dalsza część niezagospodarowanej łąki oraz posesja (ul. M. Hłaski #10 i #10A) z dwoma domami. Budynek o adresie ul. Hłaski 10A powstał w latach 90-tych XX wieku. Budynek o adresie ul. Hłaski 10 istniał w 1945 roku, ale widoczne są jego przebudowy.

Etap I

Jeden budynek posiada siedem kondygnacji naziemnych oraz dwie kondygnacje podziemne na których jest 106 miejsc postojowych (szerszych o 20 cm niż standardowo wymagane przepisami [7]) [3]. W budynku jest 105 mieszkań (22-100 m2) [4]. Jest tu również lokal usługowy na parterze [13].

Do konstrukcji budynku etapu I zaplanowano zużycie około 690 ton stali zbrojeniowej. Materiały na bazie drewna wykorzystywane podczas budowy (m.in. szalunki, schodnie) musiały posiadać certyfikat gwarantujący, że drewno pochodzi z prawidłowo zarządzanych lasów [7]. Skanska otrzymał III nagrodę Państwowej Inspekcji Pracy w konkursie „Buduj bezpiecznie 2015” [14].

Rozpoczęcie budowy miało miejsce w marcu 2015 roku [4]. W ciągu sześciu miesięcy oczyszczono teren, zabezpieczono korzenie drzew i usunięto kolizje instalacji podziemnych. W czerwcu rozpoczęto wykonywanie wykopu pod garaż podziemny. Wykop liczył około 8 metrów głębokości, natomiast niektóre ściany szczelne zostały osadzone do 14 metrów w głąb terenu. Na placu budowy pracowały dwa żurawie. Przy projekcie został zatrudniony ekolog, który przygotował wytyczne dotyczące ochrony starodrzewia [7]. 27 stycznia 2016 roku odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na pierwszym etapie inwestycji [4]. Etap I został wybudowany w IV kwartale 2016 roku [3].

Etap II

Etap II tworzą dwa sześciopiętrowe budynki w których znajdzie się łącznie 107 mieszkań o powierzchni 28-113 m2. Pod II etapem jest dwukondygnacyjny garaż z komórkami i boksami rowerowymi. Są w nim gniazda elektryczne w garażu do odkurzania i ładowania aut elektrycznych [2].

Budowę etapu II rozpoczęto w listopadzie 2017, a koniec prac zaplanowano na jesień 2019 roku [2].

Etap III

Etap III tworzą trzy budynki, w których jest 151 mieszkań (27-116 m2) [5]. W każdym mieszkaniu o wysokości 2.72 m znajduje się balkon, loggia lub taras. Zastosowano naturalne materiały wykończeniowe na elewacji budynku. Sześciopiętrowe budynki są wolne od materiałów toksycznych. Zastosowana izolacja cieplna obniża koszty ogrzewania a trzyszybowe, a panoramiczne okna doświetlają wnętrza [1].

We wrześniu 2018 roku trafił do sprzedaży III etap inwestycji [5]. Budowę etapu III zaplanowano od sierpnia 2018 do końca 2020 roku [1].

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:

Na początku XX wieku były tu Stawy Marymonckie [13], a przy dzisiejszej ul. Rudzkiej stała karczma. Przez teren płynęła rzeczka [6].

Okres międzywojenny:

W latach 30-tych XX wieku był to teren podmokły, miejscami bagienny [6]. Pozostałości dawnego stawu znajdowały się na północny-wschód od tego terenu, oddzielone nasypem przebiegającym w poprzek dzisiejszego osiedla. Przy ul. Rudzkiej i ul. Gdańskiej pojawiły się dwie pierwsze posesje.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Dawne stawy

[1935] Dawne stawy (źródło)

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:


II wojna światowa i Powstanie Warszawskie

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Odbudowa stolicy:

Oprócz zachowanego do dzisiaj domu przy ul. Hłaski, po wojnie przez wiele lat w części południowo-zachodniej była jedynie niezagospodarowana łąka [6]. Teren w części północno-wschodniej (wokół zagłębienia) obsadzono po wojnie lasem. W latach 50-tych XX wieku na stawach, które obecnie wyschły, ćwiczyli żołnierze [13].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Niezagospodarowany skwer

[1945] Niezagospodarowany skwer (źródło)

Czasy PRL-u:


Czasy PRL-u

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Niezagospodarowany skwer

[1982] Niezagospodarowany skwer (źródło)

Przemiany 1989-2000:

W latach 90-tych były już plany budowy w tym miejscu osiedla, ponieważ jednak teren był podmokły, nie doszły one do realizacji [6].

XXI wiek:

Projekt osiedla powstał w latach 2014-2015 [12]. W 2015 roku inwestor otrzymał zgodę na usunięcie w sumie 137 drzew. Zaplanował jednak nasadzenia kompensacyjne, na działce pojawi się dwa razy więcej drzew, krzewów i roślinności [13], głównie grabów [7].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Północna część osiedla z łqkq kwietną

[2011] Północna część osiedla z łqkq kwietną (źródło)

Rudzka 9

[2014] Rudzka 9 (źródło)

Ul. Hłaski 10A

[2014] Ul. Hłaski 10A (źródło)

Ul. Hłaski 10

[2014] Ul. Hłaski 10 (źródło)

Niezagospodarowany skwer

[2014] Niezagospodarowany skwer (źródło)

Budowa

[2015] Budowa (źródło)

Budowa osiedla

[2015] Budowa osiedla (źródło)

Budowa osiedla

[2015] Budowa osiedla (źródło)

Wizualizacja - etap I

[2015] Wizualizacja - etap I (źródło)

Wizualizacje I etapu

[2015] Wizualizacje I etapu (źródło)

Wizualizacje I etapu

[2015] Wizualizacje I etapu (źródło)

Wizualizacje I etapu

[2015] Wizualizacje I etapu (źródło)

Etap I

[2016] Etap I (źródło)

Etap I

[2016] Etap I (źródło)

Etap I

[2017] Etap I (źródło)

Osiedle

[2018] Osiedle (źródło)

Budowa

[2018] Budowa (źródło)

Budowa

[2018] Budowa (źródło)

Budowa etap II

[2018] Budowa etap II (źródło)

Plan osiedla

[2018] Plan osiedla (źródło)

Wizualizacje etap III

[2018] Wizualizacje etap III (źródło)

Wizualizacje etap III

[2018] Wizualizacje etap III (źródło)

Wizualizacje etap III

[2018] Wizualizacje etap III (źródło)

Wizualizacje etap III

[2018] Wizualizacje etap III (źródło)

Rzut - etap III

[2018] Rzut - etap III (źródło)

Rzut - etap III

[2018] Rzut - etap III (źródło)

Rzut - etap III

[2018] Rzut - etap III (źródło)

Wizualizacja - etap II

[2018] Wizualizacja - etap II (źródło)

Wizualizacja - etap II

[2018] Wizualizacja - etap II (źródło)

Wizualizacja - etap II

[2018] Wizualizacja - etap II (źródło)

Wizualizacja - etap II

[2018] Wizualizacja - etap II (źródło)

Wizualizacja - etap II

[2018] Wizualizacja - etap II (źródło)

Rzut - etap II

[2018] Rzut - etap II (źródło)

Rzut - etap II

[2018] Rzut - etap II (źródło)

Etap I

[2018] Etap I (źródło)

Etap I

[2018] Etap I (źródło)

Etap I

[2018] Etap I (źródło)

Etap I

[2018] Etap I (źródło)

Miejsce do mycia rowerów

[2018] Miejsce do mycia rowerów (źródło)

Stacja pomiaru jakości powietrza

[2018] Stacja pomiaru jakości powietrza (źródło)

Punkt obsługi rowerów

[2018] Punkt obsługi rowerów (źródło)

Etap III

[2018] Etap III (źródło)

Etap I

[2018] Etap I (źródło)

Budowa

[2018] Budowa (źródło)

Zaktualizowano: 12 - 2018