Park Polińskiego - Grochów - Warszawa - warto zobaczyć w iwaw
Park Polińskiego


Park Polińskiego

Wybierając się do tego zrewitalizowanego w 2016 roku parku każdy powinien znaleźć coś dla siebie: plac zabaw, fontannę i skwer wypoczynkowy, kompleks sportowy Orlika (pierwszego w Warszawie), siłownię plenerową, wybieg dla psów, ogród kwiatowy i pomnik patrona parku, pawilony kulturalno-gastronomiczne, oddzielone ścieżki dla rolkarzy i rowerzystów oraz pieszych, polany piknikowe, a w zimie górkę do zjeżdżania na sankach. Sam park jest stosunkowo młody, bo jeszcze w latach 60-tych XX wieku były tu pola i sady, natomiast obecnie jest jednym z większych po tej stronie Wisły.

altanaaltanaboiskoboiskofontannafontannakawiarniakawiarniaparkparkplac publicznyplac publicznyplac zabawplac zabawpomnikpomniksiłownia plenerowasiłownia plenerowawzniesieniewzniesienieścieżka biegowaścieżka biegowaścieżka rowerowaścieżka rowerowa

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić to miejsce w Warszawie:

  • Ulice:   ulica Garwolińska, ulica Nizinna, ulica Prochowa, ulica Szaserów
  • Rok powstania:  1962-1962
  • Obszar MSI:  Grochów
  • Wysokość:   2 m
  • Funkcja:  rekreacyjna
  • Styl:  angielski (krajobrazowy)
  • Związane osoby: Czuba Piotr, Latoszek Maciej, Poliński Józef

Opis urbanistyczny:

Park im. Józefa Polińskiego to jeden z największych parków na Pradze-Południe [1]. Jego powierzchnia wynosi 52200 m2 [19].

Koncepcja przebudowy parku zakładała stworzenie czterech placów wejściowych w narożnikach [12]. Główna aleja parkowa o szerokości 6.5 metra, biegnąca dookoła parku, ma kształt lipowego liścia [11] i została obsadzona 90 drzewami [14]. W połowie przeznaczona jest do poruszania się na rowerach i rolkach, drugą część wypełnia nawierzchnia żwirowa przeznaczona dla pieszych. Ogrodzony park posiada siedem wejść. Od ul. Szaserów zbudowano dwa pawilony: kawiarniany i wystawowy, a nieco w głębi umieszczono fontannę. Kamień poświęcony Józefowi Polińskiemu umieszczony został w narożniku ul. Szaserów i ul. Garwolińskiej. W centrum parku w miejscu starego powstał nowy, ogrodzony plac zabaw (jedną z jego atrakcji jest wspinaczkowy pająk linowy), a na południowym wschodzie jest górka saneczkowa. W narożniku przy kościele (na południu) jest ogród kwiatowy [11]. W pobliżu dwóch boisk Orlik powstała siłownia i strefa fitness [19]. Wokół parku posadzono wysokie drzewa oraz krzewy, a pomiędzy powstały łąki do rekreacji i organizacji imprez plenerowych [13]. Powstał wybieg dla psów. Zaproponowano także stałą ekspozycję rzeźb (rzeźba Kontynenty od ul. Prochowej, rzeźba po wschodniej stronie górki, rzeźba Zegar Słoneczny przy kawiarni [12]), a plac zabaw został powiększony w stosunku do projektu konkursowego. W kompozycji szaty roślinnej dominuje kolor biały na tle odcieni zieleni. Wzdłuż głównej alei zaprojektowano szpaler surmii, a w niższej warstwie roślinności nasadzenia róż z trawami i krzewami zimozielonymi. Pod istniejącymi drzewami przewidziano roślinność okrywową [16]. Jako kameralne oświetlenie zastosowano oprawy oświetleniowe o formie zbliżonej do stojącej, pokojowej lampy z abażurem [21].

Obiekty, pomniki, tablice:

Pawilony

Są to dwa dwukondygnacyjne pawilony parkowe (parter i podziemia) o łącznej powierzchni 350 m2 z dostępnymi dla spacerowiczów toaletami [11]. Umieszczono je po łuku, przy północno-zachodniej granicy parku [16], o funkcji społeczno-kulturalnej (galeria) oraz usługowo-gastronomicznej (kawiarnia) [12]. Przed pawilonami od strony ulicy znalazł się plac, na którym zaprojektowano rzeźbę kamienną przedstawiającą mapę świata z zaznaczeniem lokalizacji misji pokojowych polskich żołnierzy [16]. Przetarg na dzierżawę rozstrzygnięto w połowie 2016 roku. Zwyciężył słynnej w dzielnicy klubokawiarni Kicia Kocia [17]. Według koncepcji przed pawilonami staną krzesła i stoliki, na ścianie można będzie obejrzeć film, a w środku prace lokalnego artysty. Kawiarnia ma oferować produkty regionalne i rzemieślnicze, np. oranżadę grochowską [6].

Pomnik Józefa Polińskiego

Pamiątkowy głaz Józefa Polińskiego powstał z inicjatywy rodziny Józefa Polińskiego, Towarzystwa Przyjaciół Grochowa, Urzędu Dzielnicy Praga Południe oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Uroczyste odsłonięcie odbyło się w 2002 roku. Głaz-pomnik został wykonany w pracowni Tadeusza Chruścika i Zbigniewa Ilczuka w Mińsku Mazowieckim według projektu Tadeusza Burchackiego. Pomnik ma formę kamienia z zamieszczonym zdjęciem oraz wyrytym napisem: Józef Poliński 1891-1944. Organizator i uczestnik walk o szkołę polską, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Grochowa, inicjator budowy wielu obiektów użyteczności publicznej na Grochowie, radny Rady Miejskiej m.st. Warszawy, żołnierz Armii Krajowej, więzień Pawiaka i Majdanka, poległ walcząc w Powstaniu Warszawskim. Z tyłu pomnika umieszczono wiersz [4]. W ramach renowacji w latach 2014-2015 kamień został przeniesiony do narożnika ul. Szaserów i ul. Garwolińskiej [23].

Wybieg dla psów

Podczas rewitalizacji w latach 2014-2015 powstał psi wybieg o sporej powierzchni. Teren jest dobrze zacieniony przez wierzby. Znajduje się tu pięć ławek, na których właściciele mogą odpocząć, trzy kosze na psie nieczystości wraz z woreczkami, przyrządy do zabaw i treningów oraz kranik (został zainstalowany po apelach użytkowników). Ogrodzenie ma dosyć szerokie szpary, dalej jest pas wysokiej trawy, która jest otoczona siatką. Bramka wejściowa jest pojedyncza. Trawa jest tylko w rogach, dominuje piasek [7].

Fontanna

Fontanna wykonana została w formie okrągłej podziemnej betonowej niecki przykrytej płytami kamiennymi. Posiada trzy efekty wizualne. Pierwszy efekt tworzony jest poprzez centralnie umieszczoną dyszę wieloobrazową typu Vario Jet, bijącą wodą na wysokość do 3 m i średnicę do 4 m. Dysza zasilana jest wodą poprzez dwa podwodne agregaty fontannowe. Drugi efekt tworzony jest poprzez system 16 dysz typu Kometa, bijących wodą na wysokość do 1.5 m, umieszczonych na planie okręgu. Dysze zasilane są wodą poprzez 16 podwodnych agregatów fontannowych. Oświetla je 20 reflektorów ze światłem ledowym. Trzeci efekt to zalewanie i czasowe utrzymywanie dwucentymetrowego lustra wody powyżej płyt kamiennych na niecce fontanny [15].

Orlik

6 listopada 2008 roku udostępniony w parku pierwszy w Warszawie Orlik 2012 [22]. Rządowy program zakładał wybudowanie 2012 lokalnych boisk do czasu mistrzostw Europy Euro 2012 [18]. Kompleks składa się z boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz wielofunkcyjnego boiska do koszykówki i siatkówki. Boisko uroczyście otworzył Burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski. W pierwszym meczu wystąpili chłopcy trenujący piłkę nożną w Klubie Sportowym „Drukarz” oraz uczniowie Zespołu Szkół Sportowych nr 70. Symboliczny klucz do zespołu boisk otrzymała Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 141 [22]. Wiosną 2009 roku powstał budynek socjalny (szatnia) i oświetlenie [20]. Koszt inwestycji to ponad 1.2 mln zł [18]. Kompleks powstał na pustym placu, gdzie ustawione były wcześniej dwie bramki do gry w piłkę nożną.

Górka

Górka została usypana z ziemi pochodzącej z fundamentów pobliskich budynków mieszkalnych w latach 60-tych XX wieku. Od początku była terenem zimowych zabaw. Wcześniej był tam płaski teren [24]. Górka w parku wykorzystywana jest jako biblijna Golgota w czasie drogi krzyżowej z pobliskiej parafii [3].

XVIII wiek i wcześniej:


XVIII wiek i wcześniej

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XIX wiek:

Była to esplanada umocnienia o nazwie Fort XIA Twierdzy Warszawa, wzniesionego w latach 1890-1891, a wysadzonego w 1909 roku [3]. Sam fort mieścił się nieco dalej na zachód.

Okres międzywojenny:

W 1935 roku były w tu łąki. Na planie z 1936 roku widać zaplanowaną parcelację gruntów.

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Pola na esplanadzie fortu

[1935] Pola na esplanadzie fortu (źródło)

II wojna światowa i Powstanie Warszawskie:

Zdjęcia lotnicze z 1945 roku przedstawia rozmieszczone na terenie obecnego parku stanowiska obrony PLOT. Znajdowały się na łące sięgającej torów kolejowych. Na łące wypasano stada krów. Właścicielem był niejaki Kurek. Od strony wschodniej były pola zbóż pomidorów i ziemniaków [24].

Odbudowa stolicy:


Odbudowa stolicy

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

Czasy PRL-u:

Ulica Szaserów pojawiła się po raz pierwszy na planie z 1924 roku jako niewielka droga pomiędzy ul. Chłopickiego i ul. Żółkiewskiego. Powoli była wydłużana w obie strony. Na początku lat 60-tych XX wieku przedłużono ją od ul. Nasielskiej do ul. Wiatracznej. W 1962 roku w miejscu wysypiska gruzu oraz ogródków działkowych utworzono park Szaserów (naprzeciwko wznoszonego szpitala) [8].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Park Szaserów

[1967] Park Szaserów (źródło)

Park Szaserów

[1967] Park Szaserów (źródło)

Przemiany 1989-2000:


Przemiany 1989-2000

Niestety nie wiemy nic o tym miejscu w wybranym temacie.

XXI wiek:

W 2000 roku park Szaserów otrzymał jako patrona Józefa Polińskiego. Dwa lata później przy wejściu od ul. Szaserów został ustawiony jego pomnik [8].

W latach 2008-2009 udostępniono Orlik. W 2009 roku została przygotowana koncepcja architektoniczna modernizacji w pracowni projektowej Czuba Latoszek, która zdobyła I miejsce w konkursie [12] w zespole: Architektura - Maciej Latoszek, Piotr Czuba, Michał Koć, Wioletta Wojtaszewska, Anna Lubońska; Architektura krajobrazu - Agnieszka Kowalewska, Jarosław Rogólski; Rzeźba - Mariusz Mierzejewski; Konstrukcja - Mariusz Pikus, Piotr Adamski; Instalacje - Jakub Mandes, Mariusz Krupczyński, Marcin Mędrzycki; Projekt drogowy - Tadeusz Kurzewski; Projekt oświetlenia - Schreder Polska Sp. z o.o.; Projekt fontanny - Watersystem Sp. z o.o. [16].

Latem 2014 roku projekt budowlany uzyskał wszystkie uzgodnienia oraz pozwolenie na budowę, a jesienią rozpoczęły się prace budowlane [12]. Wykonawcą prac była firma Limba. Koszt przebudowy wyniósł około 8.7 mln zł [11]. Inwestorem była dzielnica Praga Południe [19]. Wykonawca pozostawił możliwość spacerowania alejkami [10], jednak miały miejsce niebezpieczne incydenty [14], w związku z którymi park zamknięto na czas prac. Park został ogrodzony, wybudowano wybieg dla psów, nowoczesny plac zabaw, fontannę, pawilony, wycięto część drzew poprowadzono nowe ścieżki oraz wykonano nowe nasadzenia [1]. W czasie modernizacji dosadzono wzdłuż alejek 90 nowych drzew [11], a z 232 drzew istniejących wycięto (26 [25]) 47 drzew [5] z uwagi na ich zły stan [11], gdyż większość drzew w parku stanowiły samosiejki, wiatrochrony i drzewa spróchniałe w środku, zatem wycinka była konieczna [11]. Powstał sięgający około 1.5 metra metalowy płotek, dodatkowo ukryty w żywopłocie. Ma być zabezpieczeniem przed aktami wandalizmu [25]. Wcześniej wieczorami w nieoświetlonym parku pełno było ludzi z piwem czy wódką [10], śpiewających i tłukących butelki [11].

Rewitalizacja parku była największą inwestycją realizowaną ze środków dzielnicy Praga Południe w 2014 roku [2]. Dzielnica nieoficjalnie otworzyła park w listopadzie 2015 roku. Całość prac udało się skończyć dopiero wiosną 2016 roku [6].

Baza stron www, gdzie można znaleźć grafiki:

Park

[2008] Park (źródło)

Orlik

[2008] Orlik (źródło)

Orlik

[2010] Orlik (źródło)

Plac zabaw

[2010] Plac zabaw (źródło)

Alejki

[2010] Alejki (źródło)

Stary plac zabaw

[2010] Stary plac zabaw (źródło)

Park przed modernizacją

[2010] Park przed modernizacją (źródło)

głaz pamięci Józefa Polińskiego

[2011] głaz pamięci Józefa Polińskiego (źródło)

Górka w Parku Polińskiego

[2012] Górka w Parku Polińskiego (źródło)

Pomnik Polińskiego

[2012] Pomnik Polińskiego (źródło)

Projekt rewitalizacji

[2014] Projekt rewitalizacji (źródło)

Projekt rewitalizacji

[2014] Projekt rewitalizacji (źródło)

Zagospodarowanie terenu

[2014] Zagospodarowanie terenu (źródło)

Plac zabaw

[2014] Plac zabaw (źródło)

Fontanna

[2014] Fontanna (źródło)

Pawilony

[2014] Pawilony (źródło)

Początek modernizacji

[2014] Początek modernizacji (źródło)

Głaz

[2014] Głaz (źródło)

Plac wejściowy

[2014] Plac wejściowy (źródło)

Fontanna

[2015] Fontanna (źródło)

Budowa fontanny

[2015] Budowa fontanny (źródło)

Modernizacja

[2015] Modernizacja (źródło)

Modernizacja

[2015] Modernizacja (źródło)

Modernizacja

[2015] Modernizacja (źródło)

Budowa alejek

[2015] Budowa alejek (źródło)

Wejście do parku

[2016] Wejście do parku (źródło)

Psi wybieg

[2016] Psi wybieg (źródło)

Psi wybieg

[2016] Psi wybieg (źródło)

Psi wybieg

[2016] Psi wybieg (źródło)

Pawilony

[2016] Pawilony (źródło)

Wizualizacja pawilonów

[2016] Wizualizacja pawilonów (źródło)

Pawilony od wewnątrz parku

[2016] Pawilony od wewnątrz parku (źródło)

Zaktualizowano: 03 - 2017